Bir Bakışta Torino Üniversitesi

600 yıl önce başlayan bir hikaye…

1404 yılında kurulan Torino Üniversitesi, İtalya ve Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. 

1506 yılında,16. Yüzyıl’ın etkili bilim adamı olan Rotterdam Erasmus’un mezuniyeti ile ilk önemli mezununu verdi. 18. ve 19. Yüzyil’da, Torino Üniversitesi bir çok önemli matematikçi, fizikçi ve kimya matematikçisinin ilgisini çekti. Buradaki fizikçiler ve kimyacılar (Luigi Lagrange ve Amedeo Avogadro gibi) İtalyan pozitivizmine çok büyük katkıda bulundular.

20. Yüzyıl’ın ilk yarısı boyunca Torino; Antonio Gramsci, Piero Gobetti, Palmiro Togliatti ve Primo Levi gibi İtalyan siyasal ve toplumsal yaşamda önde gelen karakterlerin liderliği ile Italyan anti-faşist hareketinin etkili bir kutbu olarak görülüyordu. Torino Üniversitesi’nin taninmiş mezunları arasında, Tip alaninda nobel ödüllü Rita Levi Montalcini, Salvatore Luria ve Renato Dulbecco bulunmaktadır. Ayrıca iki İtalya Cumhurbaşkanı da, Luigi Einaudi ve Giuseppe Saragat, yer almaktadır.

… ve hala devam ediyor!

Bugün, ulusal ve uluslararası araştırma merkezleri, yerel kurumlar, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı çeşitli işbirlikleri sayesinde; Torino Üniversitesi’nin bilimsel rolü geniş ölçüde tanınmakta ve beğeni toplamaktadir.
Torino Üniversitesi’nde okumak genç, kültürel, canlı bir çevrede, uluslararası ve teşvik edici bir atmosferde bulunarak eşsiz akademik kaynakları deneyimlemek demektir.   
70,000 öğrencisi, 4,000 profesörü dahil çalışan personeli, idari ve teknik personeli,
1,800 doktora öğrencisi ve araştırmacısı, yerel alanda ve Piyemonte bölgesindeki diğer yerlerde 120 binasi bulunmaktadır. Üniversitemiz kültürü teşvik ederek; araştırma, yenilik, eğitim ve iş fırsatları üreterek şehir içinde bir şehir olarak değelendirilebilinir. Torino Üniversitesi’nin 27 departmanı da fiilen bilginin tüm alanları ile ilgilenmektedir. (Mühendislik ve Mimarlik bölümleri dışında) Askeri Stratejiler, Biyoteknoloji, Beden Eğitimi ve Spor, Restorasyon ve Sanatsal Mirasın Korunması gibi bir çok bölüm İtalya’da eşi olmayan bölümlerdir.
İsletme ve Ekonomi Fakültesi, özellikle İsletme Bölümü, Avrupa İslami Finans Araştirma Merkezi’ni kurdu. Bununla beraber İslami finans üzerine lisans ve lisanüstü öğrencilerine eğitici dersler vermektedir.  
Ayrica, İslami finansın ana fikirlerinin yayılmasını geliştirmek ve öğrencilere yenilikçi ve küresel bir altyapı sağlayabilmek icin İsletme Bölümü, Ortadoğu’nun en tanınmış üniversiteli ile değişim programi gerçekleştirmektedir.